Összeomlás nélkül nincs felébredés

Hemberger Fruzsina

Életem során már számtalanszor fordult fel fenekestűl az életem. Voltam már párszor a szakadék szélén. Legalábbis látszólag. Mert hát valójában mi is omlott össze? Tényleg az egész életem? Vagy inkább azon erőfeszítésem, hogy a látszat énem fenntartsam. Hogy jól játszam a jó kislány szerepét. Aki sose dühös, aki mindig kedves és segtőkész. Aki akkor boldog, ha mindenki más igényeit kiszolgálta maga körül. Aki mindig csak második a saját életében, sosem főszereplő.

Mára már viszont én vagyok a Nap a saját Naprendszeremben.

Van a pszichológiában a „pozitív dezintegráció” elmélete, ami Kazimierz Dobrowolski lengyel pszichiáter nevéhez fűződik. Ez azt mondja ki, hogy mindenfajta érzelmi zavar potenciálisan a fejlődés előjele és velejárója, nem pedig valamiféle betegség. A különféle pszichológiai tünetek  pedig a növekedés iránt frissen felébredt igény következménye. Ennek során a személyiség szétesik, hogy aztán egy érzelmileg bonyolultabb formában épüljön újjá.

A romok alól pedig a legszebb virágok nőnek.

Vannak akik ezen viharok következményeképpen képesek fejleszteni a személyiségüket, míg mások visszacsúsznak ugyanoda, ahol korábban tartottak. Azok akik a válság időszakát egyfajta tanulásként fogják fel és fejlődési lehetőségként közelítik meg, sokkal inkább képesek a fejlődésre. Ez utóbbi az ami engem mindig is hajtott, hogy egyre kompetensebb és autonómabb legyek a saját életemben. Egy olyan valaki, aki éli az életét és nem csak megtörténnek vele a dolgok.

Egy kedves barátom mondta nekem egyszer, hogy a családi tarumák orvosi lova vagyok. Végig görgetve az életemet látom, hogy ebben teljesen igaza van. Alkoholista, gyógyszerfüggő, abúzáló, szegény, hiteleken tengődő családi háttér után, talán nem is annyira megdöbbentő a lázadó, önsorsrontó narratíva. A folymatos menekülési kényszer. Sokaknak a nehézségeim negyede is elég lenne egy egész életre. Mindamellett ez a sok negatív tapasztalat volt a lelki fejlődésem mozgatórugója, hiszen az általuk okozott fájdalmak tereltek a megoldások keresése felé. Többek között pedig arra az útra, hogy magam is segítő legyek.

Mára megtanultam hálás szívvel fordulni a traumáim felé.

Bár kislányként és fiatal felnőtt koromban is még sokáig elzárkóztam a kellemetlen élmények elől. Hosszú időbe telt, mire ténylegesen megtanultam elfogadni önmagamat és a valóságot olyannak, amilyen. Ez a fajta önreflexió sokszor ébresztett bennem fájdalmas kételyeket azzal kapcsolatban, hogy valóban jó és értékes ember vagyok e. A bizonytalanság, a bűntudat, a depresszió ellenben természetes velejárói a fejlődés folyamatának. Ezek megdolgozása okán viszont évről évre lettem egyre erősebb és önazonosabb személyiség.

A változás az élet természetes része. Ha elfogadjuk, ha nem be fog következni valamilyen formában. Mindenre érvényes, hisz ami áll az halott. Ha a tested látszólag nem is mozog, a belső szerveid akkor is mozgatják benned a vért, a levegőt, az életet. A környezetünk számára sokszor lehet zavaros, hogy az egykori személyiségünk látszólag teljesen kifordult önmagából. De mi, akik benne vagyunk ebben a folyamatban tudjuk csak igazán, hogy talán még sosem jártunk ennyire közel a valódi önmagunkhoz. Ez pedig sokkal felszabadítóbb lesz mint bármi más.

Itt ez a csodálatos élet, hát ÉLJÜNK és ne csak túléljünk!

Hasonló cikkek

Beszéljünk egy kicsit a mensiről, jó?

Kezdjük talán ott, hogy megvizsgáljuk különböző kultúrkörökben miképpen viszonyultak a nőkhöz ezekben az időszakokban. A dél-amerikai indiánok pl. azt tartották, hogy minden élet ebből a vérből ered, ami tudván az összetételét teljesen jogos. Mezopotámiában ugyanakkor abban hittek, hogy a Nagy

Tovább olvasom »

Jóni masszázs alatt orgazmus?

Első és legfontosabb, ha az is a célod ezzel a fajta masszázzsal, hogy legyen orgazmusod, ne elvárás legyen ez magaddal szemben! Ha sikerül szuper, örülünk neki. Ha nem az se baj, megnézzük meddig jutottunk azon az úton ami az orgazmusig

Tovább olvasom »